79. rocznica powstania KL Auschwitz-Birkenau

W piątek 14 czerwca odbyły się uroczystości 79. rocznicy pierwszego transportu Polaków z więzienia w Tarnowie do tworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady miały miejsce w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w Oświęcimiu przed budynkiem, w którym Niemcy umieścili więźniów z pierwszego transportu oraz w byłym obozie Auschwitz – przed blokiem 11 i na jego dziedzińcu.
W obchodach 79. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz wzięło udział kilkoro byłych więźniów obozu, jak również przedstawiciele władz Rzeczpospolitej Polskiej: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, a także parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń współorganizujących obchody, dyrekcja i pracownicy Muzeum Auschwitz, a także wszyscy pragnący upamiętnić wydarzenia z 14 czerwca 1940 r. Gminę Brzeszcze podczas uroczystości reprezentował Burmistrz Radosław Szot.

Obchody rozpoczęły się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie prezentowana jest wystawa prac autorstwa więźnia pierwszego transportu nr 423 Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”. Odprawiono tam uroczystą mszę świętą, której przewodniczył biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
Następnie wieńce złożono pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi na budynku dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Muzeum Auschwitz. To tam 14 czerwca 1940 r. esesmani umieścili więźniów na okres kwarantanny, a dziś mieści się tam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego. Kwiaty złożono także pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego.
Główna część obchodów miała miejsce na terenie byłego obozu Auschwitz I. Przed blokiem 11 zabrzmiał hymn Polski. Na zakończenie delegacie złożyły znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku, upamiętniając wszystkie ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

(źródło: www.auschwitz.org )
autor: Rafał Lorek