78. rocznica zakończenia działań wojennych na terenie Gminy Brzeszcze

Zastępca Burmistrza Brzeszcz Łukasz Kobielusz wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej oraz delegacjami organizacji i instytucji działających na terenie Gminy uczcili 78 rocznicę zakończenia działań wojennych na terenie Gminy Brzeszcze oraz opuszczenia Brzeszcz przez okupantów niemieckich. Kwiaty i znicze złożono pod pomnikami upamiętniającymi ofiary narodowosocjalistycznego reżimu.
Z inicjatywy Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau upamiętnienie odbyło się także w Brzeszczach-Borze, gdzie zlokalizowana była pierwsza zewnętrzna karna kompania kobiet KL Auschwitz. W uroczystościach udział wziął Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
Obchodom w Brzeszczach-Borze towarzyszyło otwarcie przygotowanej przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Auschwitz-podobozy.org wystawy, prezentującej nieznane dotąd artefakty - gryps z bloku 11 (tzw. Bloku Śmierci) KL Auschwitz oraz inne grypsy i listy obozowe z Auschwitz, z więzienia gestapo w Mysłowicach, z obozu koncentracyjnego w Mauthausen i Schörgenhub, szyldy z przedwojennego sklepu i gospody zamienionej w lokal konspiracyjny AK - miejsca przerzutu więźniów obozu i dokumenty rodziny Dusików z Łęk-Zasola której członkowie za pomoc niesioną więźniom obozu koncentracyjnego zostali aresztowani i osadzeni w KL Auschwitz.