76 rocznica utworzenia podobozu KL Auschwitz - Jawischowitz

15 sierpnia 2018 minęło 76 lat od przybycia pierwszego transportu 150-ciu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz - Birkenau do podobozu KL Auschwitz - Jawischowitz.  Był to pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.
Utworzony w 1942 roku podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz w 1944 roku osiągnął stan maksymalny tj. ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy - Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włochy, Belgii, Węgier, Jugosławii, Rosji, Austrii, Ukrainy, Niemiec. W 95% więźniami byli Żydzi, pozostałą część stanowiły osoby pochodzenia nieżydowskiego. Warunki pracy więźniów i życia w podobozie były bardzo ciężkie, panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów. Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów, z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko w następstwie samych przeprowadzanych w obozie selekcji.

15 sierpnia 2018 roku, po 76-ciu latach, upamiętniono to wydarzenie symbolicznym złożeniem kwiatów przy pomniku ofiar podobozu KL Auschwitz-Jawischwowitz .
W trakcie uroczystości został odczytany list skierowany przez Wiceprezesa Rady Ministrów Beatę Szydło.
W uroczystościach uczestniczyli:
P. Jarosław Rybak Dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, P. Cecylia Ślusarczyk Burmistrz Brzeszcz, Konsul Generalny Węgier Adrienne Körmendy, Wicekonsul Generalny Niemiec P. Jan Homburg, P. Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk w imieniu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, ks. Dziekan Kazimierz Kulpa w imieniu Biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla , P. Dr Jacek Lachendro Państwowe Muzeum KL Auschwitz-Birkenau , P. Ewa Pawlusiak Członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, P. Danuta Socha Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Brzeszczach, P. Izabela Miłkowska i P. Joanna Ślusarczyk z biura poselskiego Beaty Szydło i Zbigniewa Biernata, delegacja Kombatantów, przedstawiciele OSP Jawiszowice oraz mieszkańcy Brzeszcz. Honorową wartę przy pomniku pełnili harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej „Widmo” z Brzeszcz.

Po części oficjalnej uczestniczy uroczystości przeszli do historycznego, oryginalnie zachowanego budynku łaźni dla więźniów podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz, gdzie zwiedzili znajdującą się w tym obiekcie wystawę stałą. Dodatkowo specjalnie na uroczystości została także pokazana wystawa czasowa ze zdjęciami autorstwa Pana Gejera pt.: „Baraki KL Auschwitz-Jawischowitz .... powracające po wyzwoleniu życie”.

Organizatorem uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau