75-ta rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bór/Budy

25 czerwca br. upłynęła 75-ta rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bór/Budy. W tym dniu przed historycznym budynkiem, Miejscem Pamięci, w którym zakwaterowano kobiety – więźniarki przybyłe z obozu KL Auschwitz odbyły się główne uroczystości upamiętniające powstanie podobozu KL Auschwitz Frauenstrafkompanie Bór/Budy, organizowane przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. Burmistrza Brzeszcz P. Cecyli Ślusarczyk, Wiceburmistrza Brzeszcz P. Roberta Adamczyka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzeszczach P. Ryszarda Foksa, przedstawicieli Biura Poselskiego Premier Beaty Szydło, członka Zarządu Powiatu w Oświęcimiu P. Ewy Pawlusiak, Konsula Generalnego Francji P. Fredericka de Touhchet, Konsula Generalnego Niemiec P. Michael Groβ, Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau P. Piotra M. A. Cywińskiego, Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie P. Joanny Florkiewicz-Kamieniarczyk, przedstawicieli Kościoła, służb mundurowych, organizacji pozarządowych i młodzieży szkolnej.
Jak podają materiały źródłowe powstanie Karnej Kompanii Kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 2042 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak. Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszystkim 200-tu kobietom z jej komanda ogolono głowy, a samo komando przekształcono w karną kompanię i 25 czerwca wraz z 200-stoma Żydówkami różnych narodowości wśród których były, Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki oraz Niemki odesłano do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach.
Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku, pracowały w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki pracy oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne dla wielu kończyło się śmiercią. W drugiej połowie sierpnia 1942 r. część komanda kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu było to 137 polskich więźniarek - tyle zdołało przeżyć z 200 skierowanych kobiet z pierwszego transportu do karnej kompani w czerwcu.
Ostatecznie w marcu 1943 r. karne komando kobiece zostało przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau, a w miejscu Karnej Kompanii Kobiet utworzono podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bór/Budy.

. JEŚLI AUSCHWITZ UZNAĆ ZA PIEKŁO, TO BUDY
BYŁY JEGO NAJNIŻSZYM KRĘGIEM ….

Zofia Posmysz numer obozowy 7566

autor filmu: Grzegorz Samborski

75. rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bór/Budy. from My Auschwitz on Vimeo.